≡ Menu

Länkar

Helikopterforum

helicrew.dk – Nordiskt forum för helikopterpiloter, aktivt forum med mycket bra innehåll

PPRuNe – Professional Pilots Rumour Network – Stort flygforum med en helikoptersektion

Helikopterbolag/helikopterföretag i Sverige

Arctic Air – http://www.arcticair.se

Arlanda Helicopter – http://www.arlandahelicopter.se/

Cassel Aero – http://www.casselaero.se/

Copterflyg – http://www.copterflyg.se/

Fiskflyg – http://www.fiskflyg.se/

Fjällflygarna AB – http://fjallflygarna.se/

HeliAir Sweden AB – http://www.heliairsweden.com/

Helicopter Assistancehttp://www.helicopterassistance.com/

Heli i Arjeplog AB – http://www.miekak.com/

Helinord – http://www.heli.no/

iTell Helicopters AB – http://www.itellhelicopter.nu/

Jämtlandsflyg – http://www.jamtlandsflyg.se/

Kallax Flyg AB – http://www.kallaxflyg.se/

Laroy Flyg – http://www.laroyflyg.se/

Scandinavian MediCopter – http://www.airamb.se/

Malmskogens Helikopterskola – http://www.helikopterutbildning.se/

Northern Helicopters – http://northernhelicopters.se/

Norrlandsflyg – http://www.norrlandsflyg.se/

Roslagens Helikopterflyg / Proflight – http://www.roslagenshelikopterflyg.se/

Svensk Pilotutbildning (SPU) – http://www.svenskpilotutbildning.se/

Stockholms Helikoptertjänst AB – http://www.helikoptertjanst.se/

Westhelicopter – http://www.westhelicopter.se/

Blandade länkar med flyganknytning

Transportstyrelsen – Transportstyrelsen har ett samlat myndighetsansvar för den civila flygtrafiken i Sverige

Helikopterflottiljen – Helikoptrar är en förutsättning för att många av Försvarsmaktens olika förband ska kunna lösa många av sina uppgifter. Försvarsmaktens Helikopterflottilj svarar för att enstaka helikoptrar eller helikopterstyrkor, i rätt tid och rätt utrustade, tillförs förbanden oavsett var och när insatsen ska genomföras.